Iš „TEDxEindhoven“ tarptautinės konferencijos į Vilniaus šviesų festivalį

Iš šešiolikos III Vilniaus šviesų festivalio, sostinėje vyksiančio rugpjūčio 13–15 d., dalyvių septyni yra užsienio svečiai. Vieni iš jų – intelektualaus ir interaktyvaus apšvietimo entuziastų komanda „Hypar Collective“ (Olandija), pristatysianti šviesos instaliaciją „Hypar“, sukonstruotą iš modulinių kubų. Technologijos universiteto atstovų grupė iš Eindhoveno, Olandijos miesto, kuris garsėja šiuolaikinėmis technologijomis ir tyrimais bei žymiuoju „Philips“ elektros lempučių fabriku–muziejumi, pirmą kartą tarptautiniu mastu pristatys projektą „Hypar“.

Interaktyvaus apšvietimo entuziastams per kūrybiškas studijas 2017–2020 m. pavyko sukurti ilgalaikį ekosistemos projektą, kuriame galėtų nuolat bendradarbiauti studentai ir pažangaus apšvietimo ekspertai.
2020 m. ambicingi jaunuoliai įkūrė komandą „Hypar Collective“, kurios vizija – derinant šviesą, garsą ir interaktyvumą kurti įtraukias ir naujų patirčių kupinas šviesos instaliacijas.

Laikantis užsibrėžtų principų buvo sukurta instaliacija „Hypar“ – didžiausias „Hypar Collective“ komandos projektas. Jį sudaro modulinė įvairiomis formomis sujungiamų aliuminio kubų konstrukcija, vaizduojanti sudėtingą hiperbolinio paraboloido modelį. Universali konstrukcija individualiai pritaikoma prie bet kokio įvykio ir kūrėjams suteikia laisvę atrasti naujas išraiškos galimybes. Šiame kūrinyje perteikiama ir pabrėžiama sujungtų iš pirmo žvilgsnio priešingų elementų – technologijų ir gamtos – sąveikos svarba. III Vilniaus šviesų festivalyje ši instaliacija lankytojams primins apie įvairovę ir pagarbą kiekvieno asmens teisėms – ji švies vis kitomis spalvomis, joje periodiškai įsižiebs vaivorykštė. Taip festivalis ir instaliacijos partneris „Telia Lietuva“ išreikš įvairovės idėjos ir LGBT bendruomenės palaikymą.

„Skatiname lygybę, įvairovę ir įtrauktį Lietuvoje, nes tikime, kad žmonės turi teisę jaustis laimingi būdami savimi, nepaisant savo lyties, rasės, seksualinės orientacijos, tautybės, negalios ar amžiaus. Apie tai ne tik daug diskutuojame įmonės viduje, bet ir prisidedame prie iniciatyvų, renginių bei kitų veiklų, skirtų palaikyti LGBT bendruomenės teises. Džiaugiamės, kad atviros visuomenės idėja ryškiai spindės ir Vilniaus šviesų festivalyje“, – sako „Telia“ komunikacijos vadovė Birutė Eimontaitė.

Instaliacija „Hypar“ buvo sukurta ir pirmą kartą parodyta šviesų festivalyje „GLOW Eindhoven 2019“, o kiek vėliau instaliacijos kūrėjams teko garbė ją eksponuoti tarptautinės konferencijos „TEDxEindhoven“ scenoje. Šįmet „Hypar Collective“ komanda unikalia šviečiančių kubų instaliacija džiugins ir Vilniaus šviesų festivalio lankytojus. Susipažinkime iš arčiau:

„Hypar Collective“ yra didelė komanda. Kada ir kaip ji susibūrė?

Mūsų komanda susikūrė Eindhovene, šviesos mieste. Nuo 2006 m. kasmet rengiamas šviesos festivalis „GLOW Eindhoven“ miestą paverčia stebuklinga ir įkvepiančia vieta. Pastebėjome, kad dauguma festivalio šviesos instaliacijų buvo sukurtos kaip pasyvūs meno kūriniai. Su nedidele studentų grupe nusprendėme, kad į šviesos meno kūrimą būtų galima įtraukti ir festivalio lankytojus. Tai paskatino 2017 m. įsteigti IGNITE komandą, siekiančią kurti ilgalaikes, tvarias, interaktyvias šviesos instaliacijas, į kurių kūrimo procesą įsitraukę žmonės gauna naujų patirčių. Jau pirmaisiais metais komandą sudarė 20 industrinį dizainą ir aplinkos kūrimą studijuojančių jaunuolių. Trejus studijų metus mes kūrėme, bandėme ir demonstravome modulinius kubus.

Kaip sekasi dirbti tokioje didelėje komandoje?

Ši komanda mums suteikia laisvę taikyti įvairius įgūdžius ir kompetencijas. Mes labai vertiname keitimąsi informacija ir tikime, kad bendradarbiaudami pasieksime didesnių tikslų. Tai taip pat mūsų „Hypar“ vizijos – dirbant kartu pasiekti optimalią patirtį ir geriausius rezultatus – dalis. Žinoma, 11 žmonių komanda – tai ir 11 nuomonių. Tuo labiau kad kiekvienas komandos narys turi savo kompetencijų sritį. Tačiau būtent tai ir yra mūsų stiprybė – tarpusavyje derinant žinias, įgūdžius ir skirtumus sukurti įspūdingą šviesos instaliaciją.

Kaip jūsų instaliacija „Hypar“ įgavo tokią formą?

„Hypar“ yra interaktyvi šviesos instaliacija, kurioje technologijos ir gamta susijungia į vieną. „Hypar“ supa aktyvi garso ir šviesos atmosfera – tai pajus visi esantys aplink instaliaciją ir jos viduje. Sukurti modulinį kubą paskatino konstrukcijos lankstumas ir kūrybinė laisvė. Konstrukcija susideda iš homologinio aliuminio modulio, kurį galima panaudoti daugybę kartų. Visų kubų viduje yra LED juostos. Visi 160 kubų sudaro milžinišką arką, kuri aukščiausiame taške siekia šešis metrus. Deja, dėl „COVID-19“ pandemijos III Vilniaus šviesų festivalyje negalime naudoti prisilietimams jautrių sąveikos modulių.

Technologijos gali papildyti meno objektą ir auditorijai suteikti visiškai naujos patirties. Kur, Jūsų nuomone, yra riba tarp technologijų ir meno?

Tai priklauso tik nuo požiūrio į meną. Menas apibrėžiamas kaip žmogaus kūrybinių įgūdžių ir vaizduotės išraiška ar pritaikymas. Šis apibrėžimas gali būti taikomas ir technologinėms naujovėms, nes be kūrybinio mąstymo nebūtų technologinės pažangos. Tai reiškia, kad technologija gali būti vertinama kaip meninės išraiškos forma. „Hypar Collective“ komanda stengiasi į savo darbą ir procesus integruoti abiejų sričių aspektus. Todėl, mūsų įsitikinimu, tarp meno ir technologijų nėra nubrėžtos ribos.

Ko tikitės iš savo dalyvavimo III Vilniaus šviesų festivalyje?

Mes labai džiaugiamės galėdami pirmą kartą tarptautiniu mastu pristatyti „Hypar“ instaliaciją. Dar maloniau, kad tai darysime gražiajame Vilniaus senamiestyje. Vienas iš pagrindinių mūsų variklių – suteikti džiaugsmo visiems žiūrovams. Tad to ir tikimės dalyvaudami III Vilniaus šviesų festivalyje. Šiuo metu, kai labiau nei bet kada esame atskirti, esame pasiryžę vėl vienytis per šviesą.

Visų festivalio dalyvių kūrinius kviečiame apžiūrėti III Vilniaus šviesų festivalyje, kuris vyks rugpjūčio 13–15 d. (Žolinių savaitgalį) nuo 22 iki 3 val. nakties.

Festivalio metu lengviau rasti ir aplankyti visus objektus padės mobilioji programėlė, kurią atsisiųsti arba atsinaujinti galima čia: App Store: http://bit.ly/vilniuslightfestival arba Google Play: http://bit.ly/vilniuslightfestival1

Daugiau informacijos apie III Vilniaus šviesų festivalį: https://www.facebook.com/VilniusLightFestival
arba https://lightfestival.lt/