Pasidairykime po garsiausius pasaulio šviesų festivalius – Vilniaus festivalis jau šią savaitę

Tamsiuoju metų sezonu daugelis ilgisi šviesos ir nuotaiką skaidrinančių pramogų, todėl visame pasaulyje – nuo Europos sostinių iki Australijos ir JAV – vyksta kasmetiniai šviesų festivaliai: „La Fête des Lumières“ Lione, „Signal Festival“ Prahoje, „Amsterdam Light Festival“ Amsterdame, „Festival of lights“ Berlyne, „Lumier“ Londone, „Vivid Sydney“ Sidnėjuje ir kt. Vilniaus šviesų festivalis taip pat augina šią tradiciją jau antrus metus.

Liono šviesų festivalis Prancūzijoje, vadinamas „La Fête des Lumières“, rengiamas kasmet gruodį, taip išreiškiant dėkingumą Jėzaus motinai Marijai. Lionas laikomas pasauliniu kūrybinių šviesos festivalių lyderiu. Festivalis trunka 4 dienas. Lione gyvuoja įdomi tradicija – kiekvieno namo langų išorinėse palangėse užžiebiamos žvakės, taip sukuriant įspūdingą reginį. Pagrindiniai festivalio veiklų centrai – „Terreaux“ aikštė, kurioje vyksta įvairūs šviesos meno šou ir nuostabioji „Forviere bazilika“, apšviečiama skirtingomis spalvomis.

Kasmet spalį į 4 dienas Prahoje vykstantį šviesų meno festivalį „Signal Festival“ susirenka šviesos dizaineriai ir menininkai iš visos Čekijos ir užsienio šalių. Instaliacijos įrengiamos visame Prahos mieste – gatvėse, viešosiose erdvėse, ant istoriškai žymių objektų, kultūros paminklų, pastatų: Karlo tilto, Šokančio namo, Šv. Liudmilos bažnyčios ar Petrino kalvos. Pirmą kartą surengtas 2013 metais, festivalis iškart sulaukė 250 tūkst. lankytojų, o 2016 metais šis skaičius išaugo jau iki 578 tūkstančių.

Įdomu pasižvalgyti po kasmetį, išskirtinį „Amsterdam Light Festival“ – čia lankytojai gali ne tik pasivaikščioti šviečiančia Amstelio upės pakrante ir pasigrožėti kasmet nauja, nyderlandų ir užsienio šalių menininkų sukurtų instaliacijų interaktyvia ekspozicija „Illuminade“, bet ir sudalyvauti kanalo parade – valčių maršrute įrengiama ekspozicija pavadinimu „Vandens spalvos“. Pastarąją apžiūrėti galima plaukiant specialiais kruizais kanalu.

Vienas garsių pasaulio šviesos festivalių – Berlyno „Festival of lights“. Kiekvieną spalį 10 naktų Vokietijos sostinė prisipildo šviesos meno: instaliacijomis pasipuošia Brandenburgo vartai ir Berlyno katedra, pastatai ir paminklai, istorinės vietos ir aikštės. Miestas virsta didžiule šviesos galerija po atviru dangumi, kurioje kuria Vokietijos ir užsienio šalių menininkai. Šviesa jungia ir kalba visomis kalbomis, pasakodama aktualias istorijas, pristatydama savitas kultūras, menus, amatus ir žinutes.

Tarp garsiausių pasaulio šviesos festivalių yra ir Darhamo „Lumiere“. 2009 m. startavęs kaip vienkartinis renginys, šiandien tai didžiausias šviesos festivalis Jungtinėje Karalystėje, persikėlęs į Londoną. „Lumiere“ garsėja novatorišku šviesos menu, jame kaskart eksponuojama daugiau nei 50 kūrinių, kurie nušviečia ikoniškiausius Londono pastatus, gatves ir viešąsias erdves. Šis šviesos šou yra nemokamas ir jį visą galima apeiti pėsčiomis: maršrutas driekiasi pro „King’s Cross“, „Fitzrovia“, „Mayfair“, „West End“, „South Bank“, „Waterloo“, „Westminster“ ir „Victoria“.

Kūrybiškumas, naujovės ir technologijos ryškiai šviečia Australijoje – šviesos, muzikos ir idėjų festivalyje „Vivid Sydney“. Tai didžiausias toks festivalis pietiniame pusrutulyje ir apskritai didžiausias renginys Australijoje. Jis pasižymi itin didelio masto instaliacijomis, lazerio šviesos šou ir 3D žemėlapių projekcijomis. Festivalyje taip pat pristatomi vietinių ir užsienio atlikėjų pasirodymai, vyksta diskusijos, pokalbiai su kūrėjais, mąstytojais, nemokami renginiai šeimoms, seminarai ir konferencijos. Ramesniu žiemos sezonu renginys labai išjudina ekonomiką Sidnėjuje: skaičiuojama, kad 2019 m. „Vivid Sydney“ pritraukė daugiau kaip 2 milijonus lankytojų, o tai padėjo šaliai uždirbti milijonus dolerių.

Bene įspūdingiausios – didžiosios pasaulio šviesos meno instaliacijos. San Francisko įlankos tilto šviesos instaliacija „The Bay Lights“ sumontuota iš 25 tūkst. LED lempučių, valdomų kompiuterine programa. Šios instaliacijos sumanytojas, tarptautinėje erdvėje puikiai žinomas menininkas Leo Villareal‘is, sukūrė instaliaciją 75-osioms San Francisko – Oklendo įlankos tilto pastatymo metinėms paminėti. Iš pradžių ši instaliacija turėjusi būti laikina, tačiau sulaukus išskirtinio dėmesio, ji iki šiol tebedžiugina San Francisko gyventojus ir svečius.

Kitą savaitę Lietuvos sostinę taip pat nušvies jau antrasis „Vilniaus šviesų festivalis“. Šiemet 26 šviesos instaliacijas ir apšviestus objektus kurs šviesų menininkai iš Lietuvos, Prancūzijos, Rumunijos, Slovėnijos, Latvijos ir kt. Atgiję sostinės skverai, kiemai ir skulptūros tarsi žais su šviesa, o kartu ir su žiūrovais. Šiuolaikinio Vilniaus istorijas pasakos modernių šviesos technologijų ir muzikos žaismas. Festivalio maršrutas prasidės Katedros aikštėje ir kvies užsukti į naujai apšviestus istorinius kiemus: Valdovų rūmų, Lietuvos dailės muziejaus, „Pacų“ viešbučio, Vilniaus mokytojų namų, Vilniaus universiteto ir observatorijos, Alumnato, Prezidentūros, ir kitus. Sostinės centre ir Senamiestyje sukurtomis instaliacijomis vilniečiai ir miesto svečiai galės grožėtis tris vakarus iš eilės, nuo sausio 24 iki 26 d. 18–23 val., taip įsimintinai švęsdami 697-ąjį Vilniaus gimtadienį.